MČR U19 - so 20.4. 2013: Žabiny podlehly HK ve 2.prodloužení, USK otočilo duel se Slovankou

21.04.2013 07:05

Mistrovství České republiky juniorek U19 v basketbale mělo na programu druhý hrací den a nabídlo příznivcům svých týmů dvě velká dramata. Bohužel příznivci Žabin se radosti z výhry opět nedočkali, i když k tomu měli neuvěřitelně blízko, trojka Verči Havlíkové v závěru 1.prodloužení se vytočila z obruče soupeře. V utkání se Sokolem H. Králové, ve kterém šlo Žabinám o všechno, sledovali urputnou bitvu o výhru, která by ještě obhájce titulu udržela ve hře. O výsledku se nakonec rozhodovalo až ve druhém prodloužení, které ve svůj prospěch nakonec získal šťastnější a méně unavený tým Hradce Králové. Žabiny znovu prohrály a čeká je v neděli závěrečný duel se Slovankou o bronzové medaile. Jejich nedělní soupeř Basket Slovanka nastoupil proti USK bez bázně a s velikou chutí. Poločas utkání, i bez zraněné Opočenské doslova „válcoval“ zkušenější sestavu USK. Poločas vyhrála Slovanka o 21 bodů 49:28! Druhý poločas byl však diametrálně odlišný, USK začalo stahovat veliký náskok a Slovanka se proti zóně už nedokázala prosadit. Fanoušci tak v závěru viděli veliký obrat, který dokonala košem 3 vteřiny před koncem Tereza Vyoralová. USK zvítězilo 63:62. V neděli si to nejprve rozdají o titul neporažení HK a USK, turnaj zakončí domácí Žabiny Basket Slovanka v duelu o 3.místo.

Sobota 20.dubna 2013, 16:30 hod, Sportovní hala Rosnička, Brno

USK Praha  -  Basket Slovanka  63:62 (15:28, 28:49, 51:56)

Extraliga juniorky U19, sezóna 2012/2013, MČR - 2.kolo

Slovanka USK zaskočila, nastřílela mu 49 bodů v první půli a v průběhu druhé čtvrtiny vedla až o 24 bodů. Co se Slovankou stalo po návratu z kabin objasnil trenér Jiří Toušek: „Po fantastickém prvním poločase jsme odpadli asi mentálně, udělali jsme zbytečně moc chyb. Hráčky, které se měly prosadit, se neprosadily. Nesmyslnosti na útočné polovině nás dorazily.“

Vysokoškolačky vsadily všechno na osvědčenou kartu. V druhé dvacetiminutovce zónovou obranou nutily soupeře buď ke střelám z nepřipravených pozic, anebo ztrátám. Po třetí desetiminutovce, jíž získaly výsledkem 23:7, se mohlo začít od začátku. Po dvou koších Terezy Vondráčkové se v 35. minutě dostal USK podruhé v zápase do vedení a po úspěšném dvoubodovém pokusu Terezy Šípové vedl 61:58. Zdálo, že je o všem rozhodnuto. Nicméně pražské derby dospělo do strhující koncovky. Nejprve Lucie Červenková akcí „and one“ vyrovnala a jednobodový náskok druhému týmu základní části dala jedním trestným hodem Tereza Kracíková. Zlatý sen USK uchovala Tereza Vyoralová. Autorka 14 bodů a 13 doskoků v samém závěru po oddechovém čase střelou ze střední vzdálenosti rozhodla a jediným košem zápasu v závěrečné dvouminutovce zajistila pátečnímu přemožiteli Brna hubené vítězství 63:62.

Jaké byly pokyny Slovanky před poslední akcí USK sdělil trenér Toušek: „Všechno přebírat. A hlavně mně mělo dotéct, že konec budou hrát na jejich nejlepší hráčku Vyoralovou. Trošku jsem to nezvládl. Konec jsem neodhadl.“ Hráčkou zápasu z poraženého tábora byla označena Tereza Matulková. Nejlepší střelkyně zápasu se 17 body, k nimž připojila 5 doskoků.

Body USK: Matulková Tereza 17, Vyoralová Tereza 14, Vondráčková Tereza 11, Šípová Tereza 8, Pohunková Dominika 6, Čechurová Helena 5, Hanzlíková Tereza 2, Brányiková Katarína 0, Černá Karolína 0, Feštrová Nikola 0, Korychová Nikola 0, Kuthanová Karolína 0

Body BS: Kracíková Tereza 13, Mircová Eliška 11, Prachařová Kateřina 11, Chmelová Kristina 8, Severová Karolína 8, Červenková Lucie 5, Prášková Michaela 4, Flašíková Martina 2, Brejchová Kateřina 0, Kučerová Zuzana 0, Milaniaková Lucie 0, Urbanová Michaela 0

Sobota 20.dubna 2013, 18:30 hod, Sportovní hala Rosnička, Brno

Sokol Hradec Králové  -  BK Brno  72:65 (16:20, 26:34, 46:47, 59:59, 63:63)

Neúspěšné pokusy z dlouhé vzdálenosti hradeckých lvic a sedm ztrát zapříčinilo osmibodové vedení Brňanek v poločase. Na tento nepříznivý vývoj zareagovala trenérka Romana Ptáčková následovně: „Vždycky je v této chvílí nutné zvýšení agresivity v obraně, což se nám podařilo. Z toho v druhé půli vyplynulo několik protiútoků a zlepšili jsme střelbu. V poločase jsme měli jedinou trojku a nakonec jsme jich zaznamenali sedm.“

Sedmdesát jedna sekund před koncem se podařilo Východočeškám po dvou šestkách doposud nejlepší hráčky MČR Gabriely Burzové (21 bodů a 6 doskoků) vzdálit na šestibodový rozdíl, přesto obhájkyně prvenství nesložily zbraně. Nejprve košem s faulem snížila Klára Křivánková a následně Veronika Havlíková poslala z perimetru zápas do prodloužení. O vítězi musela rozhodnout až druhá nastavená pětiminutovka, v níž výběru Richarda Fouska zlomila vaz trojka Barbory Samkové. Tou zvyšovala na 70:65 a Brnu zbývalo pouze 28 sekund na odpověď. Žabinám se ani přes maximální úsilí Kamily Hoškové na doskoku (8 útočných ze 14) nepodařilo přijít s další odpovědí, a tak se v neděli utká Hradec Králové s USK o extraligový primát.

Na adresu pražského vyzyvatele trenérka Ptáčková uvedla: „USK praktikuje zónovou obranu a tím ta utkání vyhrává. Pokud brání osobně, dostává se soupeř do vyššího vedení, takže uvidíme, jak nám zóna soupeře sedne. Pokud budeme úspěšní z trojek, máme šanci. Pokud ne, bude to složitější.“

Body HK: Burzová Gabriela 21, Andělová Gabriela 13, Samková Barbora 13, Kaňuková Michaela 7, Hrušková Anna 6, Matušková Michaela 6, Hlaváčová Daniela 5, Kosová Marcela 1, Andělová Andrea 0, Chalupová Nikola 0, Nosková Tereza 0, Rokošová Kristýna 0

Body Žabin: Havlíková Veronika 17, Křivánková Klára 13, Beránková Sarah 11, Mainclová Aneta 11, Hošková Kamila 10, Adamová Gabriela 2, Mlčochová Petra 1, Andresková Iva 0, Holomková Kateřina 0, Lančová Tereza 0, Zbořilová Martina 0

střelba 3b.: 26/7 - 10/2

střelba 2b.: 53/20 - 70/21

TH: 20/11 - 30/17

doskoky: 48 - 54

fauly: 27 - 20

rozhodčí: Vondráček, Kučírek